Dlaczego nie dostałeś tej pracy?

2016-12-05 08:28:45

Przeczytałeś ogłoszenie 10 razy, od prawej do lewej i z dołu do góry również. Przygotowałeś CV, któremu mało brakuje do dzieła sztuki, opisałeś swoje bogate w doświadczenia, osiągnięcia i umiejętności życie najlepiej, jak potrafiłeś, poprosiłeś 3 osoby, aby rzuciły jeszcze na nie krytycznym okiem. W końcu wysłałeś aplikację, być może nawet dołączając wzruszający list motywacyjny. Teraz czekasz.

I czekasz.

I nic.

Z jakiegoś powodu jednak nie zdecydowano się na zatrudnienie właśnie Ciebie. Bolesne, ale prawdziwe. I powszechne. Ale dlaczego właśnie mnie? I dlaczego nikt się ze mną nie skontaktował? Zwykłe „dzięki, ale nie” też by wystarczyło.

Powodów, dla których ktoś inny dostał tę pracę może być wiele, tak samo jak przyczyn, z których nikt nie raczył Cię powiadomić, że nie jesteś tym, kogo poszukiwano.

Dlaczego nikt nie odpowiedział na Twoje CV:

  • Nikt nie ma na to czasu – dotyczy to szczególnie stanowisk, które w danej branży są popularne lub takich, które wymagają minimum kwalifikacji. W takich wypadkach do firmy spływa po prostu za dużo aplikacji, aby ktokolwiek miał czas na dogłębne wczytywanie się w każdą z osobna, nie mówiąc już o wysłaniu e-maila.
  • Nie zastosowałeś się do wymagań – jeżeli w ogłoszeniu jest „warunek konieczny”, a nie „miło by było, gdyby” oznacza to jedynie i wyłącznie, że jeśli nie spełniasz tego warunku to nie masz nawet po co się zgłaszać. Dział HR może uznać, że jeśli nie jesteś w stanie przeczytać ogłoszenia ze zrozumieniem, nie będą poświęcać czasu na wskazanie Ci błędu.
  • Nie zaprezentowałeś się odpowiednio – błędy ortograficzne w CV, szata graficzna powodująca ból głowy, dołączone zdjęcie z imprezy urodzinowej czy nawet „niepoważny” adres e-mail – wszystkie te drobnostki mogą sprawić, że Twoja aplikacja natychmiast wyląduje w koszu. Staraj się wypaść profesjonalnie od samego początku.
  • Nie ma tego stanowiska – w firmie nastąpiły cięcia budżetowe i stanowisko zostało zlikwidowane (co się zdarza), lub… jeszcze go nie ma. Czasem jeżeli wiadome jest z góry, że pojawi się nowa pozycja, firmy zaczynają zbierać aplikacje jeszcze zanim pojawi się realna możliwość zatrudnienia – aby mieć w czym wybierać, gdy będą potrzebować tej osoby na już. W tej sytuacji może ktoś jeszcze się do nas odezwie.
  • Zatrudniono kogoś, kto już tam pracował – dla pracodawcy jest to z jednej strony mniejsze ryzyko (jako że mogą zebrać informacje o tej osobie od jej współpracowników i bezpośrednich przełożonych), ale również i wygoda (takiej osoby nie trzeba szkolić od zera, poza tym może ona zacząć pracę na nowym stanowisku praktycznie od razu).
  • Wydaje Ci się, że jesteś świetnym kandydatem, bo tak naprawdę nie wiesz, na czym ta praca ma polegać – Twoje przekonanie o tym, że pasujesz idealnie oparte jest na błędnej podstawie; może Twoje wyobrażenie o tym stanowisku znacząco różni się od rzeczywistości, dlatego uważasz, że Twoje doświadczenia i umiejętności pasują idealnie, gdy tak naprawdę nie miałyby one praktycznego zastosowania.
  • Twoje kwalifikacje nie są tak świetne, jak myślisz.
  • Twoje kwalifikacje są świetne, ale ktoś miał jeszcze lepsze. 

A co jeśli zaproszono Cię na rozmowę, myślisz, że wszystko przebiegło jak najlepiej, a kontaktu brak? Oto możliwe przyczyny:

  • Twoje kwalifikacje są świetne, ale posiadasz inne cechy, które nie są pożądane – może to niezdolność do słuchania bez przerywania mówiącemu, może to wrażenie wrogości lub agresji, jakie (nieświadomie!) możesz wywierać na ludziach
  • Nie przygotowałeś się do rozmowy – nie byłeś w stanie powiedzieć, czym firma się zajmuje, nie przemyślałeś swoich słabych i mocnych stron, nie byłeś w stanie stwierdzić, czego nauczyłeś się w poprzedniej pracy a co mogłoby być kluczowe w tej, o którą się ubiegasz. Przed rozmową o pracę warto jest prześwietlić dokładnie własny życiorys, aby nie dać się zaskoczyć żadnym pytaniem.
  • Nie potrafiłeś przekonać swoich rozmówców, że naprawdę jesteś zainteresowany tą pracą.
  • Spodziewałeś się, że Ci się nie uda – niektórzy do tego stopnia nie wierzą w powodzenie swoich zamiarów, że aż tym emanują; możesz „zarazić” tym uczuciem swojego rozmówcę. Wyczuje on Twój brak pewności siebie i nie będzie mieć wyrzutów sumienia odrzucając Cię – w końcu tak właśnie przeczuwałeś.
  • Nie było „chemii” – coś sprawiło, że rekruterzy Cię nie polubili, a to ważny czynnik jeżeli miałbyś pracować dla tych osób lub z nimi. Nawiązanie dobrych stosunków na rozmowie jest równie ważne jak Twoje zdolności.
  • Jesteś trzymany w odwodzie – ktoś został przyjęty na to stanowisko, a Ty pozostajesz jako „opcja nr 2”, na wypadek, gdyby osoba nr 1 się rozmyśliła. Dlatego też nie otrzymujesz informacji, że ostatecznie tak lub ostatecznie nie.
  • Rekruter się boi – najczęściej zdarza się to w Stanach Zjednoczonych, ale pojedyncze przypadki można spotkać wszędzie; dział HR poinformował osobę X o odrzuceniu tej aplikacji, a osoba X wnosi sprawę do sądu/składa skargę/oczernia firmę w Internecie itp. – ponieważ uważa, że padła ofiarą dyskryminacji. Innym powodem do obaw dla rekrutera jest sytuacja, w której kandydat nie będzie w stanie zaakceptować odrzucenia i zacznie argumentować, jaki to błąd nie został popełniony przez niezatrudnienie jego osoby i że dział HR się myli twierdząc, że nie jest on doskonałym kandydatem. Nikt nie chce wdawać się w podobne utarczki słowne, zważywszy zwłaszcza na to, jak niewiele one wnoszą.

I co dalej?

W rzeczywistości prawdopodobnie nigdy się nie dowiesz, dlaczego Cię nie zatrudniono. Możesz np. pogodzić się z tym, że w większości przypadków nikt nie zada sobie trudu aby Cię poinformować, że nie masz już na co czekać. Albo nie godzić się na taki stan rzeczy i samodzielnie skontaktować się z działem HR firmy w celu uzyskania takiej informacji. Dlaczego nie? Jeżeli jesteś pewien, że nadajesz się do tej pracy, a po tygodniu od wysłania zgłoszenia wciąż nikt się nie odzywa, zadzwoń i zapytaj o aktualny status Twojej aplikacji. Lub wyślij maila. Bądź dwa. Trzy będą już oznaką desperacji. 

Możesz również po prostu żyć dalej i nie zastanawiać się zbyt długo nad tym, dlaczego nikt się nie odzywa. Skup się na innych ofertach pracy. Nastawienie, do którego powinieneś dążyć, to „ich strata”.

Jeśli szukasz pracy, daj znać, a znajdziemy ją dla Ciebie.
KLIKNIJ TUTAJ -->> http://bit.ly/JNS_inne_oferty_pracy

 

© JobNonStop | 2016-2022