Jak wyróżnić swoje CV spośród innych?

2016-11-21 11:17:24

W sieci dostępna jest niezliczona ilość stron oferujących szablony CV. W skorzystaniu z nich nie ma nic złego; dobrze jest jednak dać również coś od siebie, umieścić w nich kawałek swojej duszy czy serca… Lub po prostu nieco informacji osobistych. Jeżeli tego nie zrobisz, nie łudź się - rekruter rzuci okiem na Twój życiorys i zobaczy, że jest on taki sam jak dziesiątki innych, stworzonych za pomocą darmowego kreatora, a nie ma nic gorszego niż brak choćby minimalnego zaangażowania. Jednak nawet jeśli samodzielnie tworzysz swoje CV od zera, poświęć mu nieco czasu, aby zwróciło na Ciebie uwagę i zwiększyło Twoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę.

Może w tym pomóc szczęśliwa siódemka:

1.     Nie przesadzaj

CV powinno być nie dłuższe niż 2 strony A4 - czas, jaki potencjalny pracodawca poświęca na zapoznanie się z Twoim życiorysem wynosi ok. 8 sekund. Zadbaj o przejrzysty układ graficzny i wypisz najważniejsze punkty Twojej dotychczasowej kariery, szczegóły pozostaw na rozmowę kwalifikacyjną. 

2. Dopasuj się

Jeżeli ubiegasz się o pracę w kilku różnych miejscach naraz, nie wysyłaj wszędzie tej samej wersji CV. Poświęć czas na dowiedzenie się czegoś o firmie, która może stać się Twoim potencjalnym pracodawcą; sprawdź, czego wymaga od swoich przyszłych pracowników i zamieść w CV te cechy i umiejętności, które odpowiadają profilowi. Pamiętaj jednak, lepiej…

3. Mów prawdę

Wielu osobom zdarzało się koloryzować nieco swoje CV. Pragnienie, aby wypaść jak najlepiej i zachęcić pracodawcę do skłonienia się ku naszej kandydaturze, jest naturalne i oczywiste. Bądź jednak przygotowany na to, że w trakcie rozmowy rekrutacyjnej możesz zostać zapytany o Twoje umiejętności w posługiwaniu się Excelem lub jak naprawdę wygląda Twoja znajomość hiszpańskiego. Ewentualna wpadka zadziała na Twoją niekorzyść.

4. Opisz swoje doświadczenia

Gdy opisujesz swoje doświadczenia zawodowe, możesz zdecydować się na opcję minimalistyczną, tj. podanie nazwy firmy, w której pracowałeś, i stanowiska. Znacznie lepszym wariantem jest jednak rozszerzenie tych informacji; wypunktowanie obowiązków, podkreślenie osiągniętych sukcesów. Nie chodzi o to, aby pokazać w ilu i jakich miejscach pracowałeś; ważniejsze jest wykazanie, czego się nauczyłeś w trakcie pracy w tej firmie. Tym właśnie jest doświadczenie zawodowe. 

5. Wypełnij luki

Jeżeli w historii Twojego doświadczenia zawodowego pojawiła się przerwa (spowodowana tymczasowym brakiem zatrudnienia), nie zbywaj jej milczeniem. Chyba że trwała ona 2-3 miesiące - takie okresy stagnacji zawodowej są naturalne i nie wymagają dłuższych tłumaczeń. Jeśli jednak wypadłeś z obiegu na rok, staraj się zapełnić czymś tę dziurę. Może uczęszczałeś wtedy na jakiś kurs lub pracowałeś jako wolontariusz? Zatem nie bój się o tym mówić! Przeznaczyłeś ten czas na rozwinięcie swoich umiejętności, pracę nad sobą, rozwój zdolności, które mogą pomóc w dalszej karierze. Warto o tym wspomnieć.

6. Nie popełniaj błędów

Mam tu na myśli wszelkiego rodzaju błędy ortograficzne czy stylistyczne. Być może uznasz, że to oczywiste, a może jesteś zdania, że ważniejsza jest wartość merytoryczna. Jednak jeżeli Twoje CV zawiera błędy, wpływa to na ocenę Twojego profesjonalizmu i poważnego podejścia do poszukiwania pracy. Zanim wyślesz aplikację, przeczytaj ją raz jeszcze pod kątem poprawności, a jeżeli masz taką możliwość, poproś znajomego, który polszczyzną posługuje się niczym sam Mickiewicz, o ostateczne wygładzenie Twojego życiorysu. To samo dotyczy CV w obcym języku - nawet jeśli posługujesz się biegle angielskim, zawsze warto jest zaangażować profesjonalistę; może on dostrzec to, co Ty przeoczyłeś pod wpływem emocji związanych z polowaniem na upragnione stanowisko.

7. Pokaż, że jesteś człowiekiem czynu

Możesz opisać swoje osiągnięcia w następujący sposób: „W danym projekcie musiałem przeprowadzić ankietę na grupie trzydziestu osób, na podstawie której stworzona została baza danych. Projekt został oddany na czas i pozwolił na szerszą ocenę wydajności firmy.” Takie ujęcie sprawy jest jak najbardziej poprawne.

Ale co powiesz na sformułowanie tego tak: „Dla celów tego projektu zaprojektowałem i przeprowadziłem ankietę, mającą na celu ocenę wydajności firmy. Przeprowadziłem wywiad z trzydziestoma osobami, dzięki czemu zdobyłem znaczącą ilość materiału; na jego podstawie stworzyłem bazę danych, które następnie analizowałem i interpretowałem. Dany projekt skończyłem przed wyznaczonym terminem.”

Widać różnicę? W drugim przykładzie podkreślasz swój udział i zaangażowanie w pracę, które dla potencjalnego pracodawcy są wręcz nieocenione. Podobną strategię zastosuj np. przy opisie swoich zainteresowań - skup się na takich, które są dynamiczne i wymagają działania. Czytanie i słuchanie muzyki są dobre, jeżeli chcesz pracować w bibliotece.

Jeśli szukasz pracy, daj znać, a znajdziemy ją dla Ciebie.
KLIKNIJ TUTAJ -->>https://www.jobnonstop.pl/oferta/215/Jobnonstop_Inne_Oferty_Pracy/

 

© JobNonStop | 2016-2024