2019-05-08 11:03:30
Z pomysłem, a jednocześnie konkretnie. Nowocześnie, ale w połączeniu z przejrzystą formą. Oryginalnie, ale z zachowaniem prostoty. Zaskakująco, ale nie żenująco. Jak przygotować swoje CV, by przykuło uwagę każdego rekrutera?
Każde przedsięwzięcie zaczyna się od pierwszego kroku. Tak samo jest ze zmianą lub poszukiwaniem pierwszej pracy, przed którymi konieczne jest przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. O tym, od czego zacząć i jak poprawnie napisać CV, dowiecie się, sprawdzając 5 kolejnych kroków do dobrego CV.
1. Sprawdź oferty pracy
Przygotowanie dobrego CV warto rozpocząć od sprawdzenia ofert pracy z naszej specjalizacji lub interesujących nas ogłoszeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na wymagania stawiane przez pracodawców – które z nich spełniamy, jakie kompetencje mogą być naszym atutem, nad czym warto pracować, żeby rozwijać się w danej dziedzinie.
2. Przygotuj… siebie
Życiorys jest opisem dotychczasowego życia zawodowego i nie tylko. W pamięci trzeba odszukać zarówno historię doświadczeń zawodowych i zdobyte wykształcenie, ale także odbyte kursy, zdobyte uprawnienia, wyróżniające nas kompetencje. Na tym etapie przygotowań sprawdzamy także, czy mamy profesjonalny adres mailowy. Dobrze przygotowany zawiera imię i nazwisko (w wersji pełnej, skróconej lub jako inicjały) i poważną domenę.
3. Nadaj odpowiednią formę
Dobre CV pokazuje kandydata od najlepszej strony – jako profesjonalistę i eksperta w swojej dziedzinie. Podkreśleniem opisanych kompetencji jest oprawa graficzna dokumentu. Nie należy na siłę wyróżniać CV np. graficznie – ma być przede wszystkim czytelne i przejrzyste. Warto za to skorzystać z dobrego wzoru CV i zależnie od potrzeby, dostosować go do interesującej nas oferty pracy.
4. Zacznij pisać!
Rekruterzy bardzo często otrzymują wiele CV w odpowiedzi na ofertę pracy. Żeby aplikacja przeszła pierwszy etap rekrutacji, musi być kompletna i zawierać szukane przez rekrutera informacje.
W dobrym CV powinny znaleźć się:
Dobry przykład: język angielski – poziom średniozaawansowany (B2, potwierdzony certyfikatem)
język rosyjski – komunikatywny (B1, swoboda w rozmowie i czytaniu teksów i dokumentacji)
Uwaga! Nawet w tak niepozornym obszarze jak „Zainteresowania” nie warto naciągać prawdy ani kłamać – tak jak w innych sekcjach CV.
Mile wdziane elementy CV:
5. Dopasuj CV
Tak przygotowane CV należy każdorazowo dopasowywać do konkretnej oferty pracy uwypuklając doświadczenie, umiejętności, szkolenia, a także cel zawodowy, które szczególnie zainteresują rekrutera i potencjalnego pracodawcę. Pamiętaj, że CV powinno być zwięzłe, dlatego skracaj te elementy, które z punktu widzenia danej rekrutacji mogą być nieistotne. Jednocześnie nie staraj się zmieścić wszystkiego na jednej stronie – jeśli masz więcej doświadczenia, nikt nie będzie się dziwił, jeśli Twoje CV będzie miało 2 lub 3 strony.
Źródło: https://porady.pracuj.pl/cv-i-list-motywacyjny/jak-napisac-dobre-cv/
© JobNonStop | 2016-2025