Introwertyk a ekstrawertyk w pracy

2016-12-19 10:01:36

Pojęcia „introwertyk” i „ekstrawertyk” są już dobrze znane, jednak zdają się być zdecydowanie nadużywane. Zazwyczaj z mianem introwertyka kojarzą się osoby nieśmiałe, zaś ekstrawertyka – osoby otwarte i gadatliwe. Mimo że w rzeczywistości takie powiązanie istnieje, nie oddaje ono do końca prawdy. Osoba nieśmiała może być po prostu nieśmiała, jednocześnie nie będąc introwertykiem. To samo dotyczy drugiego końca spektrum. Osoby te mają różne potrzeby i wymagania, także w miejscu pracy; dobrze jest wiedzieć, czego taka osoba oczekuje i czego możemy się po niej spodziewać.

„Wolę być sam”

Jako introwertyka określa się osobę, która jest cicha, wycofana, unika spędzania dłuższego czasu w dużych grupach. Nie jest to jednak uwarunkowane nieśmiałością czy też niechęcią w stosunku do innych (lub ogólnie do rodzaju ludzkiego jako takiego). Introwersja polega bowiem na czerpaniu energii do życia z aktywności ukierunkowanych „do wewnątrz”: czytania, grania na instrumencie, czy też spędzania czasu z garstką naprawdę zaufanych osób. Introwertycy preferują właśnie taki mały krąg prawdziwych przyjaciół od posiadania mnóstwa znajomych.

Wszelkie wydarzenia towarzyskie, w które zaangażowana jest znaczna ilość osób, są dla nich niezwykle męczące; po takim przeżyciu potrzebują oni czasu na dojście do siebie i naładowanie baterii. Co ważne, nie wszyscy introwertycy są nieśmiali; niektórzy wykazują pewność siebie i nie mają problemów z rozmową z obcymi, choć nie przepadają za czczą gadaniną. Niechętnie angażują się w nowe zadania czy projekty, nie z lenistwa, lecz dlatego że preferują znane i bezpieczne rozwiązania.

„Witam serdecznie!!!” 

Ekstrawertykami są ludzie, którzy pozyskują energię ze wszelkiego rodzaju aktywności społecznych. Uwielbiają przebywać wśród ludzi, są towarzyscy i posiadają nieprzepartą potrzebę kontaktu. Gdy spędzą zbyt wiele czasu samotnie, czują się wypompowani i muszą spotkać się z ludźmi (najlepiej sporą grupą), aby odzyskać siły. Ich cechą charakterystyczną jest również to, że naprawdę dużo mówią – i nie zawsze są to wypowiedzi przemyślane.

Mówienie jest kolejną aktywnością, która energetyzuje ekstrawertyka, dlatego też będzie on myślał na głos i głośno rozważał wszystkie opcje, zanim dojdzie do ostatecznej konkluzji. To przede wszystkim odróżnia od siebie te dwa typy: introwertycy mają bowiem tendencję do zastanawiania się nad swoimi słowami. Jeśli poprosić taką osobę o opinię, najczęściej usłyszymy „daj mi to przemyśleć” – i prawdopodobnie odpowiedź uzyskamy w formie maila. Ekstrawertyk natomiast ochoczo zacznie roztaczać przed nami swoje wizje i przedstawiać swój punkt widzenia, przy czym należy uzbroić się w cierpliwość jeśli zależy nam na wysłuchaniu puenty.

Ogień i woda 

Ekstrawertycy postrzegają introwertyków jako aspołecznych, nieprzystosowanych i skrytych. I w drugą stronę: dla introwertyka ekstrawertyk jest agresywnym i niegrzecznym egoistą. Nikt nie jest w stu procentach intro- lub ekstrawertykiem, większość osób ląduje mniej więcej pośrodku spektrum. Są jednak jednostki, które wyraźnie wykazują więcej cech jednej lub drugiej grupy i muszą dzielić miejsce pracy z przedstawicielem przeciwnej grupy. Co wtedy?

Kluczem jest komunikacja i zrozumienie. Jeśli będziesz zdawać sobie sprawę, że osoba, z którą pracujesz, należy do jednego lub drugiego typu, łatwiej będzie wam wypracować sobie model współpracy i pozwoli to na uniknięcie konfliktów. Jeśli Twój współpracownik jest introwertykiem, nie wciągaj go w duże spotkania, raczej porozmawiaj z nim sam na sam. A gdy już konieczne jest, aby na takim spotkaniu się pojawił, poinformuj go o tym wcześniej – da mu to czas na przygotowanie się. Pamiętaj również, że introwertycy cenią sobie swoją przestrzeń osobistą i lubią, gdy wszystko wokół jest zorganizowane. Nie są zbyt chętni do wypróbowywania nowych metod pracy czy angażowania się w nowe projekty, ale przestawią się jeżeli otrzymają czas na zapoznanie się ze zmieniającą się sytuacją. W komunikacji z nimi sprawdza się poczta elektroniczna – dzięki temu introwertyk ma czas na przemyślenie swojej odpowiedzi, zebranie danych i upewnienie się, że wersja, którą przesyła, jest tą ostateczną i kompletną.

A co jeśli pracujesz z ekstrawertykiem? Drogą do dobrych relacji z taką osobą jest zrozumienie, że po prostu potrzebuje ona kontaktu z ludźmi i okazji do wypowiadania się; bez tego nie będzie w stanie efektywnie pracować. Sposobem na to jest zapraszanie ekstrawertyka do wygłoszenia opinii na temat bieżących projektów czy też opisania postępów prac. Można też urządzać burze mózgów z udziałem takiej osoby, jako że uwielbiają one nowe pomysły i chętnie każdy przedyskutują; może dzięki temu uda się im rzeczywiście zaproponować innowacyjne rozwiązania. Plus oczywiście sprawdzą się przy organizacji wszelkiego rodzaju imprez integracyjnych lub wydarzeń firmowych.

Osobowość a praca? 

Bazując na opisach cech jednej i drugiej grupy może się wydawać, że osoby ciążące w stronę intro- lub ekstrawersji nie będą nadawać się do pracy w określonych branżach. W skrajnych przypadkach jest to oczywiście możliwe, jednak warto pamiętać, że oba te typy sprawdzą się znakomicie, jeżeli będą mogły wykonywać swoje zadania zgodnie z tym, co najbardziej do nich pasuje. Ekstrawertycy będą przyciągać klientów, zaś introwertycy zajmą się stroną organizacyjną i z pewnością można oczekiwać od nich cennych przemyśleń na temat działań firmy. Każdy może czuć się swobodnie w swoim miejscu pracy – wystarczy trochę cierpliwości i empatii.

Jeśli szukasz pracy, daj znać, a znajdziemy ją dla Ciebie.
KLIKNIJ TUTAJ -->>http://bit.ly/JNS_inne_oferty_pracy

 

© JobNonStop | 2016-2022